"farreḍ" meaning in All languages combined

See farreḍ on Wiktionary

Verb [Tarifit]

IPA: [fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ] (note: Nador)
Rhymes: -ɐðˤ Etymology: Etymology tree Arabic فَرَّطَ (farraṭa) Moroccan Arabic فرط (farraṭ)bor. Tarifit farreḍ Borrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa). Etymology templates: {{ety|rif|:bor|ary:فرط <ety:uder<ar:فَرَّطَ>>|text=2|tree=1}} Etymology tree Arabic فَرَّطَ (farraṭa) Moroccan Arabic فرط (farraṭ)bor. Tarifit farreḍ [Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from", "terms" : [ { "transliteration" : "farraṭ", "children" : [ { "terms" : [ { "children" : [ ], "lang_name" : "Arabic", "term" : "فَرَّطَ", "status" : "missing", "lang" : "ar" } ], "keyword_label" : "From", "keyword" : "uder" } ], "lang_name" : "Moroccan Arabic", "term" : "فرط", "status" : "inline", "lang" : "ary" } ], "keyword" : "bor" } ], "lang_name" : "Tarifit", "term" : "farreḍ", "status" : "ok", "lang" : "rif" }" data-lang="rif" data-title="farreḍ"> Borrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa)., {{ety|rif|:bor|ary:فرط <ety:uder<ar:فَرَّطَ>>|text=2|tree=1}} Etymology tree Arabic فَرَّطَ (farraṭa) Moroccan Arabic فرط (farraṭ)bor. Tarifit farreḍ Borrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa). Head templates: {{rif-head|verb|vn=afarred}} farreḍ (verbal noun afarred, Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ), {{tlb|rif|intransitive}} (intransitive) Inflection templates: {{rif-conj|farreḍ|farreḍ|farreḍ|ttfarraḍ|ttfarriḍ}} Forms: afarred [noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], ifarrḍen [aorist, participle], ifarrḍen [participle, perfective], ifarrḍen [error-unrecognized-form, participle], yettfarraḍen [imperfective, participle], yettfarriḍen [error-unrecognized-form, participle], no-table-tags [table-tags], farrḍeɣ [aorist, first-person, masculine, singular], tfarrḍed [aorist, masculine, second-person, singular], ifarreḍ [aorist, masculine, singular, third-person], nfarreḍ [aorist, first-person, masculine, plural], tfarrḍem [aorist, masculine, plural, second-person], farrḍen [aorist, masculine, plural, third-person], farrḍeɣ [aorist, feminine, first-person, singular], tfarrḍed [aorist, feminine, second-person, singular], tfarreḍ [aorist, feminine, singular, third-person], nfarreḍ [aorist, feminine, first-person, plural], tfarrḍent [aorist, feminine, plural, second-person], farrḍent [aorist, feminine, plural, third-person], farrḍeɣ [first-person, masculine, perfective, singular], tfarrḍed [masculine, perfective, second-person, singular], ifarreḍ [masculine, perfective, singular, third-person], nfarreḍ [first-person, masculine, perfective, plural], tfarrḍem [masculine, perfective, plural, second-person], farrḍen [masculine, perfective, plural, third-person], farrḍeɣ [feminine, first-person, perfective, singular], tfarrḍed [feminine, perfective, second-person, singular], tfarreḍ [feminine, perfective, singular, third-person], nfarreḍ [feminine, first-person, perfective, plural], tfarrḍent [feminine, perfective, plural, second-person], farrḍent [feminine, perfective, plural, third-person], farrḍeɣ [error-unrecognized-form, first-person, masculine, singular], tfarrḍed [error-unrecognized-form, masculine, second-person, singular], ifarreḍ [error-unrecognized-form, masculine, singular, third-person], nfarreḍ [error-unrecognized-form, first-person, masculine, plural], tfarrḍem [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], farrḍen [error-unrecognized-form, masculine, plural, third-person], farrḍeɣ [error-unrecognized-form, feminine, first-person, singular], tfarrḍed [error-unrecognized-form, feminine, second-person, singular], tfarreḍ [error-unrecognized-form, feminine, singular, third-person], nfarreḍ [error-unrecognized-form, feminine, first-person, plural], tfarrḍent [error-unrecognized-form, feminine, plural, second-person], farrḍent [error-unrecognized-form, feminine, plural, third-person], ttfarraḍeɣ [first-person, imperfective, masculine, singular], tettfarraḍed [imperfective, masculine, second-person, singular], yettfarraḍ [imperfective, masculine, singular, third-person], nettfarraḍ [first-person, imperfective, masculine, plural], tettfarraḍem [imperfective, masculine, plural, second-person], ttfarraḍen [imperfective, masculine, plural, third-person], ttfarraḍeɣ [feminine, first-person, imperfective, singular], tettfarraḍed [feminine, imperfective, second-person, singular], tettfarraḍ [feminine, imperfective, singular, third-person], nettfarraḍ [feminine, first-person, imperfective, plural], tettfarraḍent [feminine, imperfective, plural, second-person], ttfarraḍent [feminine, imperfective, plural, third-person], ttfarriḍeɣ [error-unrecognized-form, first-person, masculine, singular], tettfarriḍed [error-unrecognized-form, masculine, second-person, singular], yettfarriḍ [error-unrecognized-form, masculine, singular, third-person], nettfarriḍ [error-unrecognized-form, first-person, masculine, plural], tettfarriḍem [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], ttfarriḍen [error-unrecognized-form, masculine, plural, third-person], ttfarriḍeɣ [error-unrecognized-form, feminine, first-person, singular], tettfarriḍed [error-unrecognized-form, feminine, second-person, singular], tettfarriḍ [error-unrecognized-form, feminine, singular, third-person], nettfarriḍ [error-unrecognized-form, feminine, first-person, plural], tettfarriḍent [error-unrecognized-form, feminine, plural, second-person], ttfarriḍent [error-unrecognized-form, feminine, plural, third-person], farreḍ [error-unrecognized-form, masculine, second-person, singular], farrḍem [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], farrḍet [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], farreḍ [error-unrecognized-form, feminine, second-person, singular], farrḍent [error-unrecognized-form, feminine, plural, second-person], ttfarraḍ [error-unrecognized-form, masculine, second-person, singular], ttfarraḍem [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], ttfarraḍet [error-unrecognized-form, masculine, plural, second-person], ttfarraḍ [error-unrecognized-form, feminine, second-person, singular], ttfarraḍent [error-unrecognized-form, feminine, plural, second-person], nfarrḍet [error-unrecognized-form, first-person, masculine, plural], nfarrḍent [error-unrecognized-form, feminine, first-person, plural], ferreḍ [alternative]
  1. to neglect; to abandon [with di] Tags: intransitive
    Sense id: en-farreḍ-rif-verb-KTsrhoCJ Categories (other): Pages using etymon with no ID, Pages with 1 entry, Pages with entries, Pages with etymology trees, Pages with etymon, Tarifit entries with etymology texts, Tarifit entries with etymology trees, Tarifit entries with etymon, Tarifit entries with incorrect language header Disambiguation of Pages with 1 entry: 100 0 0 Disambiguation of Pages with entries: 100 0 0 Disambiguation of Tarifit entries with incorrect language header: 100 0 0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Tarifit]

IPA: [fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ] (note: Nador) Forms: farreḍ # singular imperfective imperative of farḍ [canonical]
Rhymes: -ɐðˤ Head templates: {{rif-head|verb form|farḍ|conjid=sweep}} farreḍ (Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ) # singular imperfective imperative of farḍ
  1. Tags: intransitive, no-gloss
    Sense id: en-farreḍ-rif-verb-47DEQpj8
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Tarifit]

IPA: [fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ] (note: Nador) Forms: farreḍ # singular imperfective imperative of farḍ [canonical]
Rhymes: -ɐðˤ Head templates: {{rif-head|verb form|farḍ|conjid=impose}} farreḍ (Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ) # singular imperfective imperative of farḍ
  1. Tags: intransitive, no-gloss
    Sense id: en-farreḍ-rif-verb-47DEQpj81
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3
{
  "etymology_links": [
    [
      "فَرَّطَ",
      "فرط#Arabic"
    ],
    [
      "فرط",
      "فرط#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فرط",
      "فرط#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فَرَّطَ",
      "فرط#Arabic"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فرط\n<ety:uder<ar:فَرَّطَ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَرَّطَ (farraṭa)\nMoroccan Arabic فرط (farraṭ)bor.\nTarifit farreḍ\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"transliteration\" : \"farraṭ\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Arabic\", \"term\" : \"فَرَّطَ\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ar\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"uder\" } ], \"lang_name\" : \"Moroccan Arabic\", \"term\" : \"فرط\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"ary\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Tarifit\", \"term\" : \"farreḍ\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"rif\" }\" data-lang=\"rif\" data-title=\"farreḍ\">\nBorrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa).",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فرط\n<ety:uder<ar:فَرَّطَ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَرَّطَ (farraṭa)\nMoroccan Arabic فرط (farraṭ)bor.\nTarifit farreḍ\nBorrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa).",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nArabic فَرَّطَ (farraṭa)\nMoroccan Arabic فرط (farraṭ)bor.\nTarifit farreḍ\nBorrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa).",
  "forms": [
    {
      "form": "afarred",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfarraḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfarriḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarriḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfarriḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfarriḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarriḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarriḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfarriḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarriḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarrḍet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ferreḍ",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "vn": "afarred"
      },
      "expansion": "farreḍ (verbal noun afarred, Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ)",
      "name": "rif-head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": "intransitive"
      },
      "expansion": "(intransitive)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "far‧reḍ"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "far‧reḍ"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "farreḍ",
        "2": "farreḍ",
        "3": "farreḍ",
        "4": "ttfarraḍ",
        "5": "ttfarriḍ"
      },
      "name": "rif-conj"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "100 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "100 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with etymology texts",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with etymology trees",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "100 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to neglect; to abandon"
      ],
      "id": "en-farreḍ-rif-verb-KTsrhoCJ",
      "info_templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rif",
            "2": ":di"
          },
          "expansion": "[with di]",
          "extra_data": {
            "words": [
              "di"
            ]
          },
          "name": "+obj"
        }
      ],
      "links": [
        [
          "neglect",
          "neglect"
        ],
        [
          "abandon",
          "abandon"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to neglect; to abandon [with di]"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ]",
      "note": "Nador"
    },
    {
      "rhymes": "-ɐðˤ"
    }
  ],
  "word": "farreḍ"
}

{
  "etymology_number": "2",
  "forms": [
    {
      "form": "farreḍ # singular imperfective imperative of farḍ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb form",
        "2": "farḍ",
        "conjid": "sweep"
      },
      "expansion": "farreḍ (Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ)\n# singular imperfective imperative of farḍ",
      "name": "rif-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "far‧reḍ"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "far‧reḍ"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "id": "en-farreḍ-rif-verb-47DEQpj8",
      "tags": [
        "intransitive",
        "no-gloss"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ]",
      "note": "Nador"
    },
    {
      "rhymes": "-ɐðˤ"
    }
  ],
  "word": "farreḍ"
}

{
  "etymology_number": "3",
  "forms": [
    {
      "form": "farreḍ # singular imperfective imperative of farḍ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb form",
        "2": "farḍ",
        "conjid": "impose"
      },
      "expansion": "farreḍ (Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ)\n# singular imperfective imperative of farḍ",
      "name": "rif-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "far‧reḍ"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "far‧reḍ"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "id": "en-farreḍ-rif-verb-47DEQpj81",
      "tags": [
        "intransitive",
        "no-gloss"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ]",
      "note": "Nador"
    },
    {
      "rhymes": "-ɐðˤ"
    }
  ],
  "word": "farreḍ"
}
{
  "categories": [
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymology trees",
    "Pages with etymon",
    "Pages with inline etymon for redlinks",
    "Rhymes:Tarifit/ɐðˤ",
    "Rhymes:Tarifit/ɐðˤ/2 syllables",
    "Tarifit 2-syllable words",
    "Tarifit entries with etymology texts",
    "Tarifit entries with etymology trees",
    "Tarifit entries with etymon",
    "Tarifit entries with incorrect language header",
    "Tarifit intransitive verbs",
    "Tarifit lemmas",
    "Tarifit non-lemma forms",
    "Tarifit terms borrowed from Moroccan Arabic",
    "Tarifit terms derived from Arabic",
    "Tarifit terms derived from Moroccan Arabic",
    "Tarifit terms with IPA pronunciation",
    "Tarifit verb forms",
    "Tarifit verbs"
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "فَرَّطَ",
      "فرط#Arabic"
    ],
    [
      "فرط",
      "فرط#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فرط",
      "فرط#Moroccan_Arabic"
    ],
    [
      "فَرَّطَ",
      "فرط#Arabic"
    ]
  ],
  "etymology_number": "1",
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فرط\n<ety:uder<ar:فَرَّطَ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَرَّطَ (farraṭa)\nMoroccan Arabic فرط (farraṭ)bor.\nTarifit farreḍ\n[Appendix:Glossary#loanword|Borrowed]] from\", \"terms\" : [ { \"transliteration\" : \"farraṭ\", \"children\" : [ { \"terms\" : [ { \"children\" : [ ], \"lang_name\" : \"Arabic\", \"term\" : \"فَرَّطَ\", \"status\" : \"missing\", \"lang\" : \"ar\" } ], \"keyword_label\" : \"From\", \"keyword\" : \"uder\" } ], \"lang_name\" : \"Moroccan Arabic\", \"term\" : \"فرط\", \"status\" : \"inline\", \"lang\" : \"ary\" } ], \"keyword\" : \"bor\" } ], \"lang_name\" : \"Tarifit\", \"term\" : \"farreḍ\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"rif\" }\" data-lang=\"rif\" data-title=\"farreḍ\">\nBorrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa).",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": ":bor",
        "3": "ary:فرط\n<ety:uder<ar:فَرَّطَ>>",
        "text": "2",
        "tree": "1"
      },
      "expansion": "Etymology tree\nArabic فَرَّطَ (farraṭa)\nMoroccan Arabic فرط (farraṭ)bor.\nTarifit farreḍ\nBorrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa).",
      "name": "ety"
    }
  ],
  "etymology_text": "Etymology tree\nArabic فَرَّطَ (farraṭa)\nMoroccan Arabic فرط (farraṭ)bor.\nTarifit farreḍ\nBorrowed from Moroccan Arabic فرط (farraṭ), from Arabic فَرَّطَ (farraṭa).",
  "forms": [
    {
      "form": "afarred",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfective"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfarraḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfarriḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "perfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "perfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ifarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tfarrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfective",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "imperfective",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarraḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "imperfective",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarriḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yettfarriḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfarriḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarriḍen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarriḍeɣ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍed",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nettfarriḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tettfarriḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarriḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "farreḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "farrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍ",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ttfarraḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarrḍet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nfarrḍent",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ferreḍ",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "vn": "afarred"
      },
      "expansion": "farreḍ (verbal noun afarred, Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ)",
      "name": "rif-head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": "intransitive"
      },
      "expansion": "(intransitive)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "far‧reḍ"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "far‧reḍ"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "farreḍ",
        "2": "farreḍ",
        "3": "farreḍ",
        "4": "ttfarraḍ",
        "5": "ttfarriḍ"
      },
      "name": "rif-conj"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to neglect; to abandon"
      ],
      "info_templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rif",
            "2": ":di"
          },
          "expansion": "[with di]",
          "extra_data": {
            "words": [
              "di"
            ]
          },
          "name": "+obj"
        }
      ],
      "links": [
        [
          "neglect",
          "neglect"
        ],
        [
          "abandon",
          "abandon"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to neglect; to abandon [with di]"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ]",
      "note": "Nador"
    },
    {
      "rhymes": "-ɐðˤ"
    }
  ],
  "word": "farreḍ"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Tarifit/ɐðˤ",
    "Rhymes:Tarifit/ɐðˤ/2 syllables",
    "Tarifit 2-syllable words",
    "Tarifit entries with incorrect language header",
    "Tarifit non-lemma forms",
    "Tarifit terms with IPA pronunciation",
    "Tarifit verb forms"
  ],
  "etymology_number": "2",
  "forms": [
    {
      "form": "farreḍ # singular imperfective imperative of farḍ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb form",
        "2": "farḍ",
        "conjid": "sweep"
      },
      "expansion": "farreḍ (Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ)\n# singular imperfective imperative of farḍ",
      "name": "rif-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "far‧reḍ"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "far‧reḍ"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "tags": [
        "intransitive",
        "no-gloss"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ]",
      "note": "Nador"
    },
    {
      "rhymes": "-ɐðˤ"
    }
  ],
  "word": "farreḍ"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Tarifit/ɐðˤ",
    "Rhymes:Tarifit/ɐðˤ/2 syllables",
    "Tarifit 2-syllable words",
    "Tarifit entries with incorrect language header",
    "Tarifit non-lemma forms",
    "Tarifit terms with IPA pronunciation",
    "Tarifit verb forms"
  ],
  "etymology_number": "3",
  "forms": [
    {
      "form": "farreḍ # singular imperfective imperative of farḍ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "verb form",
        "2": "farḍ",
        "conjid": "impose"
      },
      "expansion": "farreḍ (Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ)\n# singular imperfective imperative of farḍ",
      "name": "rif-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "far‧reḍ"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "far‧reḍ"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "tags": [
        "intransitive",
        "no-gloss"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[fˤɑɾˤ.ɾˤɐðˤ]",
      "note": "Nador"
    },
    {
      "rhymes": "-ɐðˤ"
    }
  ],
  "word": "farreḍ"
}

Download raw JSONL data for farreḍ meaning in All languages combined (14.4kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative perfective'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative imperfective'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative perfective'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative perfective'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative imperfective'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative imperfective'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist imperative'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist imperative'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfective imperative'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfective imperative'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'injunctive'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'injunctive'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1147",
  "msg": "suspicious related form tags ['canonical']: 'farreḍ # singular imperfective imperative of farḍ' in 'farreḍ (Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ) # singular imperfective imperative of farḍ'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1147",
  "msg": "suspicious related form tags ['canonical']: 'farreḍ # singular imperfective imperative of farḍ' in 'farreḍ (Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ) # singular imperfective imperative of farḍ'",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: Tifinagh spelling ⴼⴰⵔⵔⴻⴹ",
  "path": [
    "farreḍ"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "farreḍ",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-21 from the enwiktionary dump dated 2026-10-01 using wiktextract (c1bb342 and 6f96ddf). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.